Znicze zapłoną w dowód pamięci
26 października 2022
Już od ponad dziesięciu lat znicze z napisem „Miasto Kraków Pamięta”
zapalane są na grobach osób dla Krakowa zasłużonych: krakowskich
radnych, Honorowych Obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
czy laureatów medalu Cracoviae Merenti.
Podczas tegorocznej akcji Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz wraz z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim 27 października zapalą znicze w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.
- „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – pisała Wisława Szymborska, Honorowa Obywatelka Miasta Krakowa. Zapalając znicze na mogiłach osób, które zasłużyły się dla Krakowa, już od ponad dekady kultywujemy pamięć o nich – mówił Przewodniczący RMK Rafał Komarewicz. Wraz z Prezydentem zapalą znicze na mogiłach spoczywających na Rakowicach: ks. płk Adama Franciszka Studzińskiego i Piotra Skrzyneckiego, Honorowych Obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Tego dnia znicze zapalone zostaną również na grobach: Wisławy Szymborskiej, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Piekarza, Eugeniusza Wańka, Stefana Jurczaka, Jana Rojka, Wojciecha Obtułowicza, Janusza Kurtyki, Andrzeja Kremera, Żdany Łukowieckiej - Lassoty, Marka Grechuty, Ludwika Jerzego Kerna, Wiesława Wody, Marka Nawary, Jerzego Bińczyckiego, Jerzego Nowaka, Tadeusza Śliwiaka, prof. Jerzego Vetulaniego, Mieczysława Święcickiego, Ewy Demarczyk, czy Michała Rożka.
W dniach poprzedzających 1 listopada krakowscy radni zapalają znicze z napisem „Miasto Kraków Pamięta” na mogiłach osób spoczywających na krakowskich nekropoliach. Sławomir Pietrzyk, jak co roku, zapali znicze m.in. na mogiłach zasłużonych dla Krakowa osób spoczywających na cmentarzu w Grębałowie oraz w Raciborowicach. Znicze na cmentarzu w Tyńcu zapali natomiast radny Marek Sobieraj, a na mogiłach Czesława Miłosza i Sławomira Mrożka, Honorowych Obywateli Krakowa oraz na zbiorowej mogile 440 osób zamordowanych w latach 1939-1944 na Wzgórzach Krzesławickich – radny Łukasz Sęk. Na cmentarzu na Bielanach znicze zapali radny Lech Kucharski, a na mogiłach osób zasłużonych dla Krakowa spoczywających na Wawelu – Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Radny Dominik Homa zapali natomiast znicze na cmentarzu na Piaskach Wielkich.
Pamięć o wybitnych nieżyjących już zasłużonych dla Krakowa osobach poprzez zapalanie zniczy na ich mogiłach kultywowana jest także poza granicami Krakowa i Polski. Po raz pierwszy znicz zapłonie na znajdującej się w Leńczach mogile zmarłego w maju tego roku Jerzego Treli, Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Znicze zapłoną też m.in. na grobach: Władysława Bartoszewskiego (Warszawa), Bolesława Nieczui-Ostrowskiego (Elbląg), gen. Stanisława Maczka (Holandia), czy Brora Hanssona (Szwecja).
Akcja „Krakowski Znicz Pamięci”, czyli zapalanie zniczy na grobach zmarłych oraz innych obywateli naszego miasta, którzy swoim życiem, pracą, czy twórczością szczególnie zasłużyli się dla Krakowa, zainicjowana została w 2012 r. przez ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera.