SKUTKI SOBOTNIEJ NAWAŁNICY NA CMENTARZACH KOMUNALNYCH W KRAKOWIE

25 lipca 2022

W wyniku gwałtownych wichur i nawałnic, które miały miejsce w dniu 23 lipca 2022 r. doszło do licznych zniszczeń na cmentarzach komunalnych w Krakowie.
Na terenie Cmentarza Podgórskiego doszło do powalenia i uszkodzenia 17 drzew. Wichura uszkodziła także linie telefoniczną w budynku administracyjnym tamtejszego cmentarza przy ul. Wapiennej 13. Aktualnie sieć telefoniczna nie działa. Awaria zgłoszona została TP SA. Uszkodzeniu uległa także sieć internetowa z tym, iż obecnie przywrócono już jej działanie.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny (tymczasowy) z tamtejszym biurem: 602 260 930, ewentualnie osobisty w biurze obsługi klienta Cmentarza Podgórze ul. Wapienna 13 (pon.-pt. 7.30 – 15.30)
Na Cmentarzu Pychowice wichura także powaliła kilka drzew i doszło do licznych oberwań konarów.
Liczne oberwania konarów drzew miały miejsce także na Cmentarzu Rakowickim, Kobierzyn Lubostroń oraz Cmentarzu Maki Czerwone (w tym powalone 1 drzewo).
Wszystkie awarie zostały zgłoszone odpowiednim służbom. Aktualnie trwa szacowanie strat i usuwanie poczynionych przez gwałtowne warunki atmosferyczne szkód. Działanie te mogą potrwać kilka dni.
Tereny cmentarza, na których doszło do zniszczeń zostały zabezpieczone przed wejściem i wygrodzone taśmami zabezpieczającymi – prosimy o nie przekraczanie granic wydzielonych w ten sposób stref.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zwraca się z apelem do wszystkich osób odwiedzających groby bliskich o zachowanie szczególnej ostrożności i nie przebywanie na cmentarzach w trakcie występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Silny wiatr, jak i nawałnice oraz wyładowania atmosferyczne mogą przyczynić się do powalenia drzew, ich konarów bądź złamania gałęzi, które stanowić mogą zagrożenie dla życia i zdrowia osób odwiedzających nekropolie.