Cmentarz Prądnik Czerwony

Godziny otwarcia:

kwiecień – wrzesień 7:00 – 20:00

październik – marzec 7:00 – 18:00

Jest jedną z dwóch, obok Cmentarza w Grębałowie, nekropolii założonych po wojnie w związku ze znacznym rozwojem terytorialnym i demograficznym Krakowa. Cmentarz zlokalizowany został na gruntach dzielnicy Prądnik Czerwony a jego potoczna nazwa Batowice wzięła swój początek od wsi Batowice, obecnie włączonej w granice Krakowa.
Pierwsze pochowanie odbyło się tutaj w lipcu 1966 r. W 1978r. od strony ul. Reduty wybudowano budynek administracyjny wraz z niewielkim pomieszczeniem, które zaadaptowano na kaplicę cmentarną. W październiku 1998r. ukończono prace nad obiektem ceremonialno-administracyjnym, wg projektu znanego krakowskiego architekta, Romualda Loeglera. Na cmentarzu znajdują się kolumbaria na urny.
Rocznie odbywa się tutaj około 1600 pogrzebów.
Na cmentarzy pochowani są: Andrzej First – mistrz polski w kickboxingu, Bogdan Łyszkiewicz – muzyk zespołu Chłopcy z Placu Broni , Andrzej Zaucha – znany piosenkarz i aktor, Michał Łysek – brutalnie zamordowany student matematyki UJ, Wincencja i Kornelia Polówne, wnuczki wybitnego poety, spoczywającego w Krypcie Zasłużonych na Skałce, Małgorzata Świrska -siostrzenica Marii Konopnickiej. Swoją kwaterę mają żołnierze WP i AK,
Obecnie zajmuje on powierzchnię 41,75ha.