ZCK Kraków - Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

BIP Szanujemy zmarłych, cenimy czas żywych

Wydarzenie

Pogrzeb Jerzego Nowosielskiego 2011-02-28 12:20:38

W sobotę 26 lutego br. na Cmentarzu Rakowickim został pochowany Jerzy Nowosielski, wybitny polski malarz, scenograf, rysownik, autor dzieł sakralnych w wielu świątyniach prawosławnych i katolickich. Na początku swojej artystycznej drogi był asystentem Tadeusza Kantora. W roku 1955 miał swoją pierwszą wystawę a w latach późniejszych reprezentował nasz kraj m.in. na biennale w Wenecji i Sao Paulo. Od roku 1976 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Grupy Krakowskiej, Grupy Młodych Plastyków. W roku 1996 wspólnie z żoną Zofią założył Fundację Nowosielskich zajmującą się przyznawaniem stypendiów i dorocznych nagród w celu wspierania wybitnych osiągnięć polskiej kultury. W 2000 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jerzy Nowosielski jest twórcą monumentalnych dekoracji ściennych m.in. w kościele w Lourdes, kościele Ducha Świętego w Nowej Hucie, kościele Ducha Świętego w Tychach, kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Warszawie na Jelonkach, cerkwi pw. św. Jana Klimka w Warszawie oraz cerkwi w Hajnówce. W Białym Borze stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, dla której zaprojektował architekturę, wystrój i wyposażenie wnętrz.
Jerzego Nowosielskiego żegnali przedstawiciele władz, rodzina, przyjaciele i liczni krakowianie. Podczas ceremonii pogrzebowej list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przeczytał Jego doradca Premier Tadeusz Mazowiecki.
Zmarły artysta został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

Kontakt z nami

Na skróty

Adres
ul.Rakowicka 26, 31-510 Kraków

Telefon: 12 619-99-00
Fax: 12 619-99-90

e-mail: sekretariat@zck-krakow.pl
http://www.zck-krakow.pl